Direkt till innehållet
Ljusnarsbergs kommun
Ljusnarsbergs kommun

Rekordmånga vill bygga i norra Örebro län

Det är många i Hällefors, Nora, Lindesberg och Ljusnarsberg som vill bygga.

Antalet bygglovsansökningar i de fyra kommunerna ökade med 17 procent under de första tre månaderna jämfört med samma period ifjol.

Den stora ökningen kan innebära att de normalt korta handläggningstiderna blir lite längre, men samhällsbyggnadsförvaltningen hoppas kunna ge besked i tid för att invånarna ska kunna komma igång med sina projekt till semestern.

En bygglovsansökan som har med alla delar från början kan påskynda handläggningstiden. Du som funderar på att bygga kan läsa vad du behöver tänka på och vilka dokument och ritningar som behöver skickas in här.

Länk Ljusnarsberg.

Senast uppdaterad

Prenumerera på nyheter från Ljusnarsbergs kommun

När du anger din e-postadress nedan och trycker på "OK" godkänner du att Ljusnarsbergs kommun genom leverantören Sitevision sparar din e-postadress i sitt register över e-postadresser dit nyheter från Ljusnarsbergs kommun skickas.

Hantera prenumeration

Ljusnarsbergs kommun

Ljusnarsbergs kommun
Gruvstugutorget
714 80 Kopparberg